Fil Hafıza

Fil Hafıza

Eğitim öğretim hayatınızı renklendirecek, başarınıza başarı katmanızı sağlayacak bir uygulama geliyor!

Fil Hafıza Nedir?

Fil Hafıza demek, ‘Hayat Boyu Öğrenme’ demektir. Sürekli yanınızda bulundurabileceğiniz, kendi öğrenme yöntemlerinize göre notlarınızı düzenleyebileceğiniz bir uygulama, Fil Hafıza.

Biliyoruz ki dinleme, okuma, yazma işlemlerinden 20 dakika sonra tekrar edilmediği takdirde bilgilerin P’si unutulur. İşte bu durumdan kurtulmak için Fil Hafıza ile zaman ve mekan fark etmeksizin kendi notlarınızı tekrar edip sağlıklı ve kalıcı bir öğrenme gerçekleştirebilirsiniz.

Derste edindiğiniz bilgileri, gereği olmayan ayrıntılarıyla hafızanızda tutmaya çalışmaktansa yararsız bilgilerden arınmış, öğretmeninizin de önemle üzerinde durduğu noktaları barındıracak biçimde yanınızda bulundurabilirsiniz.

Bir insanın bir bilgiyi öğrenmesi, kalıcı olarak hafızasında yer edindirmesi, öncelikle onu algılamasıyla sonrasında da kısa süreli belleğinden uzun süreli belleğine aktarmasıyla gerçekleşir. Kısa dönemli hafıza çok geçici olduğu gibi aynı zamanda çok da kırılgan; en ufak bir odaklanma sorununda kolayca dağılabilmektedir. Fillerin hafızası; beyninin uzun süreli belleği ile ilgili bölümleri insan beyninin aynı işleve sahip bölümlerinden çok daha gelişmiş olması ile ilgilidir. Bizler de bu uygulamayla öğrencilerimize katkı sağlayacak bir Fil Hafızası oluşturmayı, kullanıcılarımızın hafızasını geliştirmeyi amaçladık.

Edindiğiniz bilgileri düzenli aralıklarla ve doğru bir biçimde tekrar etmeniz halinde bilgileri belleğinizde kalıcı hale getirebilirsiniz. İşte bu noktada devreye Fil Hafıza giriyor ve sizlere hoşunuza gidecek, eğlenceli ve yararlı bir olanak sağlıyor.

Fil Hafıza Nasıl Kullanılır?

Fil Hafıza, kendi öğrenmenize uygun olarak, çeşitli kodlamalar yaparak, renklendirerek oluşturduğunuz görsel bilgileri, linkleri, arşivinize yüklemenizle çalışır. Yüklediğiniz fotoğrafları birleştirir ve sizlere sunar, belli aralıklarla da bu verileri tekrarlamanızı ister. Uygulama, yüklenen bilgilerin kullanıcılar tarafından tekrarın yapılıp yapılmadığını kontrol eder ve raporlar.

Öğretmenler, öğrencileri ile birlikte sisteme dahil edilerek, eğer isterse öğrencilerine tekrar etmeleri için bilgi yükleyebilir ve aynı zamanda öğrencilerini takip edebilir.

Bu uygulama ile defterlerinizi, kitaplarınızı ya da tüm bilgi kaynaklarınızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Bilgileriniz dosyalara ayrılmış düzenli bir şekilde ortamda yüklü ve bir arada bulunur. Kendi yöntem ve alışkanlıklarınıza göre dilediğiniz gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Program dahilindeki Destek merkezi ilk, orta ve lise düzeyinde çözemediğiniz soruların cevaplanmasına olanak sağlar.

Bilim insanı Benjamin Bloom’un çalışması ‘Tam Öğrenme’ye göre, öğrenci kişisel bir sorumluluk alabildiğinde ancak tam ve gerçek öğrenme gerçekleşir. Öğrenci kendini, öğrenme durumunu ve yapması gerekeni bilerek sorumluluk almalı ve öğrenimine bu bilinçle katkıda bulunmalıdır. Bu durumda programı düzenli kullanan ve sorumluluk sahibi bir öğrencinin, gününün 10-15 dakikasını uygulamaya ayırarak başarısını yükseltmesi mümkündür. Bloom’un ‘Tam Öğrenme’ modeli ve Fil Hafıza uygulamamız ilişkilendirildiğinde öğrencilerin; zeka, kişilik, sosyo-ekonomik düzey ile genel ve özel yeteneklerinde hiçbir ayrım olmaksızın sadece; ortam, zaman, bilişsel ve duyuşsal özellikler ve öğrenme hızlarını değiştirerek yeni bir kalıcı öğrenme çalışması amaçlanmıştır. Görseller, tekrarlar her bireyin kendi hızıyla gerçekleşir ve böylece yavaş ilerlediği için hiçbir birey utanmaz.  

Fil Hafıza,  sınavdan sınava bilinen ve sonrasında hemen unutulan bilgilerle başarılı sayılan, iyi notlar alan öğrencilerin gerçekte bir şey öğrenmemelerinin önüne geçiyor. Bu program sayesinde tazelenmiş merak, zihinlerle ve başka insanlarla bağlantı kurma hissi ve öğrenmeyi öğrenmek hazzı kazanılmış oluyor.

Sıradan öğrenmeleri bırakıp, bilgilerinizi hafızanızda sürekli ve taze olarak kalabilecek şekilde kendinize yeni bir dünya yaratın. Arkanıza yaslanın ve hayat boyu öğrenin.